
"Približimo grad prirodi" - izrada kućica za pčele
Ekologijom i tehnikom zajedno - Izrada kućica za korisne kukce
Zajednica tehničke kulture Pula u suradnji s JU Natura Histrica koja upravlja zaštićenim područjima i drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima u Istarskoj županiji nastavlja s novom radionicom maketarstva "Ekologija i tehnika zajedno" u kojoj će učenici izrađivati kućice za solitarne pčele (samotarke ili pčele zidarice).
Nedostatak grmlja, živica, divljih 'rubova', 'nepospremljenih' naslaga grana i lišća, starih stabala te 'čisti' travnjaci - znače i manje staništa za solitarne pčele, bubamare, uholaže, zlatooke, paukove itd.
Korisni kukci su prirodna zaštita svakog vrta i indikator prirodne ravnoteže okoline. Pomažu u očuvanju bioraznolikosti prostora, prirodni su oprašivaći, povećavaju prinose i suzbijaju nametnike." Uslijed konvencionalnih metoda poljoprivrede, sve više kukaca pronalazi sigurno utočište u gradskom okruženju nezagađenom štetnim pesticidima i umjetnim gnojivom, te su stoga ovakve nastambe dobrodošla skloništa za prezimljavanje.
Postavljanje ovakvih nastambi može poslužiti za edukaciju ne samo o raznolikosti životinjskog svijeta već i o prirodnim metodama zaštite vrta, te nam može povratiti povjerenje u prirodu umjesto u umjetne načine obrane od štetočina i bolesti. Približimo grad prirodi!
Cilj je radionice razvijati ekološku osviještenost djece, popularizirati zaštitu prirode, educirati djecu o važnosti korisnih kukaca i očuvanju biološke raznolikosti, a istovremeno se savladavaju tehničke vještine, usvajaju nove kompetencije, podiže razina kreativnosti i inovativnosti. U dogovoru sa stručnim djelatnicima JU Natura Histrica prvog dana radionice predviđeno je zanimljivo edukativno predavanje iz područja ekologije i zaštite korisnih kukaca odnosno pčela za polaznike radionice.
ZAŠTO BAŠ KUĆICE ZA SOLITARNE PČELE...?
Doprinos jedne solitarne pčele može se usporediti sa 120 pčela medarica u oprašivanju voćaka. Solitarne pčele izljeću na temperaturama od 5 C naviše, kad pčele medarice još ne lete. A takvih hladnih dana u proljeću ima mnogo. Pčele medarice izleću na 12 i više stupnjeva C.
Kao dobri oprašivači voćaka prisutne su divlje-solitarne pčele Osmia rufa i O. cornuta. One se nalaze tu oko nas, ali ih ne primjećujemo. Miroljubive su, ne ubadaju i ne proizvode med. Ne žive u košnicama i ne roje se već sve rade same. Stoga ih zovemo samotarke, solitarne ili pčele zidarice, jer svoja gnijezda pregrađuju i zatvaraju blatom. Zovu ih i "pčelama voćnjaka" jer se pojavljuju rano u proljeće kada se mogu vidjeti na rascvjetanim voćkama.
Postoji još jedna vrsta divljih pčela, koje se zovu pčele rezačice. Te pčele izrezuju lišče te ga koriste za stvaranje gnjezda gdje polažu jajašca.
U proljeće 2014.g. izrađene kućice zajedno s polaznicima i ostalom djecom postavljati ćemo na dječjoj stazi "Mali princ"u Šijanskoj šumi, a ostale po školama u edukativne svrhe.
Radionica je besplatna, namjenjena je učenicima od 5. do 8. razreda svih osnovnih škola na području grada Pule, a održava se u kabinetu Centra za tehničke aktivnosti "Veruda" Pula, Trg kralja Tomislava 13., svakog četvrtka 2 školska sata od 17,00 sati.
Osim ove radionice kreću upisi u nove radionice automodelarstva za učenike 5. - 8. razreda, Malu školu čiste energije za učenike od 3. - 8. razreda i radionice video tehnike za učenike od 5- do 8. razreda.
Sve informacije i upisi na telefon 223 -171.