Cjelogodišnje radionice Centra u šk.god. 2015/16.
U raznovrsnim programima, interdisciplinarnim sadržajima, suvremenim pedagoškim metodama rada u Centru za tehničke aktivnosti "Veruda" pri Zajednici tehničke kulture Pula, obogaćuje se prostor između djelovanja škola i potreba lokalne zajednice. Po svojoj prirodi programi Centra nadovezuju se i nadograđuju na predmetne iz prirodoslovlja, tehničke kulture i informatike u osnovnoj školi. Jedan od posebnih zadataka je otkrivanje darovite djece i upoznavanje u ranim fazama školovanja sa metodama istraživačkog rada.
Tijekom 1. polugodišta 2015/16. u Centru su počele cjelogodišnje radionice za učenike osnovnih škola na području grada Pule.
Od 1. - 4.razreda maketarstvo "Diorama"cilj je ove radionice poticanje djece na kreativnost, stvaralaštvo, logičko razmišljanje, a ujedno se kod djece razvijaju pažnja, koncentracija, sposobnosti , te fina motorika i socijalizacijske vještine. Polaznici ove godine izrađuju Maketu "Pula na sedam brežuljaka" u gipsu, stiroporu i različitim recikliranim i korištenim materijalima.
Eko -lego konstruktorstvo za učenike od 1. - 4. razreda, grade tehničke tvorevine, potiče se i razvija kreativnost pomoću lego elemenata. Spajanjem različitih metalnih elemenata, vijaka i matica uz pomoć različitih shema sastavljaju se modeli vozila, radnih strojeva, aviona i dizalica na koje se montiraju elementi za daljinsko upravljanje, a pogone se energijom iz obnovljivih izvora.
RC automodelarstvo za učenike od 3. - 8. razreda, cilj je radionice promicati prometni odgoj i tehničke vještine, razviti osjećaj prostornosti i motorike kod polaznika, te pružiti prigodu za potvrđivanje sposobnosti. Osim redovnog održavanja postojećih 10 auto modela, polaznici stječu nova znanja i vještine u obnovljenom voznom parku s modelima Ford Fiest RS4 , Porsche 911 Carrera , Mercedes Benz SLS GT3.
Na R/C brodomodelarstvu učenici od 5. - 8. razreda izrađuju umanjene (modele) jedrilica. Veličina takvih jedrilica uglavnom varira od 0,5 do 1,5 metara dužine. Takvim se (RU) radio upravljanim jedrilicama jedriličari natječu na posebnim regatama u svojim klasama. Na ovogodišnjoj radionici polaznici u timu grade velike rc jedrilice, ribarske brodove, jedrilice optimista, a potom na treninzima stječu znanja i vještine za upravljanje modelima na moru.
Na robotici i elektronici učenici od 5. - 8. razreda rade sa mobilnim Boe-Bot-robotom i lego elementima"FISCHERTECHNIK", upoznaju se s mehaničkom konstrukcijom robota, pogonskim uređajem , te izradom i primjenom programa. Izrađeni roboti otvaraju parkirnu rampu , otvaranje i zatvaranje garažnih vrata. upravljanje mašinom za štancanje,brojanje posjetitelja u muzeju, pomicanje pokretnog eksponata u muzeju sa posebnim zahtjevima, alarm u muzeju, upravljanje različitim raskrižjima sa semaforima sa posebnim zahtjevima i sl.
Na "Maloj školi čiste energije" učenici od 3. - 8. razreda kroz multimedijalne sadržaje i zanimljive prezentacije ulaze u svijet praktične primjene obnovljivih izvora energije. Na vrlo praktičan način uče specifičnosti obnovljivih izvora energije, te načine korištenja sunca, vjetra, plime, oseke, valova, biogoriva. Prošle su godine polaznici ovladali tehnikom izrade solarnog punjača za mobilne telefone s integriranom svjetiljkom.
'Solarni terarij za mini eko sustav"
Potaknuti, da poput živih bića i naši solarni kukci i pauci trebaju svoj životni prostor, polaznici su započeli izgradnju terarija u kojem ih mogu sigurno smjestiti i promatrati. Srećom, naši insekti ne gladuju čak i ako zaboravimo na njih, jer pokreće ih svjetlost sunca ili lampe. Nestankom svjetlosti, svi se primire i čekaju svjetlost dana ili nas da im upalimo lampu u terariju, tada sve postaje užurbano i živahno. Trenutno se u terariju nastanjuju tarantula, žohar i mrav, a uskoro će im se pridružiti skakavci i još mrava- pravi mali eko-sustav!
ZA SVE LJUBITELJE TEHNIKE, RC MODELA I FOTOGRAFIJE - stiže dron quadricopter Za radionicu digitalne fotografije "Poleti i slikaj"
Poticanjem i razvijanjem interesa učenika za prirodne, tehničke i srodne znanosti, te praćenjem naprednih tehnologija na radionici digitalne fotografije učenici od 5. - 8. razreda moći će kreativno i inovativno osmišljavati način snimanja kadrova u pokretu, snimanja fotografija i filma pomoću drona - quadricoptera.
Što je uopće dron?
Dronovi su bespilotne letjelice koje se uglavnom koriste za snimanje i fotografiranje iz zraka, zbog primjene u različitim situacijama postaju sve popularniji. Na društvenim mrežama, ali i video servisima, sve je više visokokvalitetnih sadržaja (fotografija i videosnimaka) koje su autori načinili upravo pomoću dronova.
Opremljeni su kamerama pomoću kojih se kreću u prostoru "vide", te digitalnim snimkama obrađuju terena koje prelijeću. Uz pomoć HD kamere visoke rezolucije možemo pratiti na tabletu ili smartphoneu.
Fotografije napravljene uz pomoć bespilotnih letjelica na daljinsko upravljanje su poseban užitak. Dronovi mogu zabilježiti fotografije, za koje više ne trebaju alpinističke vještine, dizalice i helikopteri, a mogu se spustiti i u nepristupačne rupe i pozemlje. Više od 5.000 ljudi, amatera i profesionalaca, prijavilo je fotografije zabilježene pomoću svojih letećih dronova na drugo po redu međunarodno natjecanje za najbolje fotografije zablježene iz drona.
Takmičenje je organizirao sajt Dronestagram, koji je specijaliziran za ovakve fotografije, a sponzorirali su ga Nacional Geographic i Kodak. Birali su se pobjednici u tri kategorije: Priroda, Mjesta i "Dronies" što je novi termin za selfije zabilježene pomoću drona. Prva je nagrada dodijeljena zapanjujućoj fotografiji na kojoj je snimljen orao u letu iznad Nacionalnog parka Bali Barat u Indoneziji.
Radionice su namijenjene za učenike od 5. - 8. razreda osnovne škole, besplatne su, a održavaju se u Centru za tehničke aktivnosti "Veruda" Pula, Trg Kralja Tomislava 13., jednom tjedno 2 školska sata u popodnevnom terminu.