Završene cjelogodišnje i ljetne hobby tehničke radionice
Završene cjelogodišnje i ljetne hobby tehničke radionice
Zajednica tehničke kulture Pula djeci i mladima grada Pule nudi mogućnost organiziranog provođenja slobodnog vremena, za sve darovite učenike, kreativce i buduće inovatore - učenike od 1. - 8. razreda osnovnih škola prema njihovom interesu i afinitetu.
U raznovrsnim programima, interdisciplinarnim sadržajima, suvremenim pedagoškim metodama rada u Centru za tehničke aktivnosti Veruda obogaćuje prostor između djelovanja škola i potreba lokalne zajednice. Po svojoj prirodi programi Centra nadovezuju se i nadograđuju na predmetne iz prirodoslovlja, tehničke kulture i informatike u osnovnoj školi. Jedan od posebnih zadataka je otkrivanje darovite djece i upoznavanje u ranim fazama školovanja sa metodama istraživačkog rada.
Svrha aktivnosti da raznovrsni programi koji prate razvoj novih tehnologija, koji su u ulozi aktivnog odmora, kulturne razonode, rekreacije, zdravlja, zadovoljavanja osobnih interesa, poticanja stvaralaštva,darovitosti i inovativnosti, stjecanje novih znanja i vještina, priprema za daljnje školovanje i odabir budućeg zanimanja.
Tijekom 1. polugodišta 2014/15. u Centru su se održavale cjelogodišnje radionice za učenike od 1. - 8. razreda maketarstvo "Diorama"cilj je ove radionice poticanje djece na kreativnost, stvaralaštvo te divergentno logičko razmišljanje, a ujedno se kod djece razvijaju pažnja, koncentracija, perceprivne sposobnosti , te fina motorika i socijalizacijske vještine. Polaznici izrađuju makete na temu prema zajedničkom odabiru u gipsu, stiroporu i različitih otpadnih materijala,
- Eko -lego konstruktorstvo u kojoj učenici od 1. - 4. razreda grade tehničke tvorevine, potiče se i razvija kreativnost pomoću konstruktorskih kutija, spajanjem različitih metalnih elemenata, vijaka i matica, čitanjem različitih shema sastavljaju se modeli vozila, radnih strojeva, aviona i kranova, te pokreću na daljinsko upravljanje i energijom iz obnovljivih izvora.
- RC automodelarstvo za učenike od 3. - 8. razreda, cilj je ove radionice promicati prometni odgoj i tehničke aktivnosti, razviti osjećaj prostornosti i motorike, te pružiti prigodu za potvrđivanje sposobnosti, znanja i vještina održavanjem auto modela i sudjelovanjem na natjecanjima,
- RC brodomodelarstvo za učenike od 5. - 8. razreda za izradu umanjenih (modela) jedrilica. Veličina takvih jedrilica uglavnom varira od 0,5 do 1,5 metara dužine. Takvi modeli stvarno jedre pomoću radio uređaja kojima upravlja jedriličar. Takvim se RC (RU) (Radio Upravljanim) jedrilicama jedriličari natječu na posebnim regatama u svojim klasama,
- robotika u kojoj polaznici od 5. - 8. razreda rade sa mobilnim robotom Boe-Botom i slagaljkama "FISCHERTECHNIK", upoznaju se s mehaničkom konstrukcijom robota, pogonskim uređajem robota i primjenom robota ,
- radionica digitalne fotografije za učenike od 5. - 8. razreda,
- "Mala škola čiste energije" u kojoj učenici od 3. - 8. razreda kroz multimedijalne sadržaje i prezentacije ulaze u svijet praktične primjene obnovljivih izvora energije. Polaznici će naučiti specifičnosti obnovljivih izvora energije, te načine korištenja sunca, vjetra, plime, oseke, valova, biogoriva i izraditi male makete solarne i vjetroelektrane.
Tjedan otvorenih vrata Centra za tehničke aktivnosti "Veruda"
Zajednica tehničke kulture Pula u novoj kalendarskoj godini, tijekom zimskog odmora učenika od 5. do 12.siječnja 2015.godine. otvorila je vrata svog Centra za tehničke aktivnosti na Verudi za buduće polaznike i njihove roditelje i ponudila programe radionica robotike, Male škole čiste energije", maketarstva "Diorama" ,RC automodelarstva, Eko lego modelarstva ,digitalne fotografije i RC brodomodelarstva.
Makete od ideje do realizacije" na pulskom Trgu kralja Tomislava i Istarsko selo
Polaznici radionicie maketarstva "Diorama" osmislili su kako bi izgledao novi, uređeni Trg i Istarsko selo na njihovoj maketi. Na zadanu temu polaznici su osmišljavali sadržaj makete, a ideja vodilja za trg je bila da to postane mjesto međugeneracijskog okupljanja i druženja. Makete su u minijaturi zaživjele u zelenilu, na trgu puno sportskih rekvizita i dječjih sadržaja za igru, mjesta za odmor i susrete, a na temu "Što su igrali naši stari" i društvenim igrama "Križić - kružić"i drugim.
Polaznici "Male škole čiste energije"na Festivalu znanosti prezentirali ručno izrađene solarne punjače za mobitele sa integriranom svjetiljkom
Polaznici su prezentirali izradu solarnih punjača za mobitele, spajanjem osnovnih dijelova (solarni panel, bateriju) na matičnu ploču koja sadrži punjač, podizač napona i sve ostale dijelove, te sami izrađuju svoja personalizirana kućišta od drvene građe.
Cilj je ovih aktivnosti promicanje znanosti, a vrata našeg Centra za tehničke aktivnosti "Veruda"na Trgu kralja Tomislava 13., bila su otvorena svim zainteresiranima. Ova inovativna i kreativna radionica, omogućuje djeci školskog uzrasta od 3. - 8. razreda kroz praktični rad upoznati svijet obnovljivih izvora energije.
Opis izrađenog punjača:
Solarni punjač omogućava nam punjenje mobitela ili drugih uređaja koji imaju mogućnost punjenja putem standardnog USB priključka.
Dodatno, opremljen je bijelim LE diodama i prekidačem, pa ga možemo koristiti i kao solarno napajanu svjetiljku.
Sastoji se od solarnog panela (ćelije) snage 0,85W, punjača te nekoliko otpornika, dioda i prekidača. Eko- Kućište je prikladno izrađeno od drvenih letvica, šperploče i furnira, dimenzija poput mobitela.
Kada je izložen sunčevoj svjetlosti solarni punjač pohranjuje prikupljenu energiju u internu bateriju, to omogućava korištenje punjača i kada nema svjetlosti nema.
U uvjetima dobre insolacije solarnom punjaču su potrebna otprilike 4 sata izloženosti svjetlosti za punjenje potpuno prazne interne baterije. Solarni punjač je opremljen i mini USB priključkom namijenjenim za brzo punjenje interne baterije putem klasičnog 'kućnog' punjača kakav koristimo npr. za punjenje mobitela ili spajanjem na USB port računala.
Do kraja šk.godine na radionici 'Mala škola čiste energije' polaznici su izradili 10 solarnih punjača mobitela s integriranom svjetiljkom. jedan ogledni primjerak za potrebe radionice, a po jedan primjerak za svakog polaznika.
CJELOGODIŠNJE RADIONICE
Grupe po radionici broje od 10 - 20 polaznika ovisno o specifičnosti radionice /ograničen broj radnih stolova/mjesta, alata, setova i kompleta vježbi, potrošnog materijala i sl./.
Rad u radionicama temelji se na okvirnom programu rada, dnevniku rada, matičnoj evidenciji polaznika, tel. kontakt roditelja pri upisu.
LJETNE HOBBY TEHNIČKE RADIONICE
Recikliraj i uživaj, nauči decoupage i druge kreativne tehnike na ljetnim hobby radionicama
I ove godine za vrijeme ljetnih praznika učenika od 1. - 8. razreda na području grada Pule, pripremili smo ljetne hobby tehničke radionice. Osim savladavanja tehnike snimanja filma,kreativne informatičke radionice, gradnje eko lego konstrukcija i izrade zmaja, polaznici su naučili tehniku decoupaga i recikliranja,te stvaranja novih uporabnih predmeta.
"Mali majstor" - Decoupage u slobodnom prijevodu znači - nanijeti izrezano, što obično radimo na trodimenzionalnim predmetima. Glavno sredstvo rada su nam izrezani decoupage papiri ili salvete, čime stvaramo novi izgled površine. Decoupage tehnika idealna je za površine predmeta koji su se "izlizali" i promijenili tijekom vremena, primjerice razne kutijice, okviri, mali namještaj i slično. Poželjno, ali ne i obvezno da polaznici ponesu neki svoj uporabni predmet (pernica, kutijice, okvir za slike i sl.) koje će obnoviti. Decoupage je izuzetno jednostavna tehnika i svi je mogu u vrlo kratkom vremenu svladati, te postati uspješni kreatori jedne od najstarijih dekorativnih tehnika.
Projekt radionice "Imam ideju"- recikliraj i uživaj usmjeren je na ekološku osviještenost i brigu za okoliš i održivi razvoj.Tijekom radionice učenici su izrađivali praktične predmete za svakodnevnu upotrebu, korištenjem "starih, neupotrebljivih" stvari. Bilo je poželjno, ali ne i obvezno da učenici prikupe "otpad" od kuće (boce, staklene teglice, limenke, CD-ove, kartonske tuljke od papira, odbačene kompjuterske komponente i sl.) od kojih su tehnikom kaširanja nastajali spei šatlovi, kasice prasice, posudice za držanje pisaćeg pribora i sl.)
Svi programi vannastavnih cjelogodišnjih radionica nastavljaju se na jesen, a upisi počinju u 9.mj. nove šk. 2015/16.god.